חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מדורת השבט

"מדורת השבט"- הינה מסע של למידה וחקירה המשותף לצעירים מהתפוצות ומישראל. התוכנית היא פרי פיתוח משותף עם "מרכז כלנית" בשדרות ובית מורשה. ובמימון הסוכנות היהודית.   התוכנית פונה לקבוצות סטודנטים וצעירים – מחציתם יהודים מהתפוצות ומחציתם ישראלים ומזמינה אותם לצאת למסע משותף בנבחי ההיסטוריה, ההווה והעתיד של מדינת ישראל. 

המסע הינו רגלי ונמשך על פני חמישה ימים. הוא מתחיל בקיבוץ רוחמה ומסתיים, במוצאי שבת, בעיר שדרות. במהלך ימי המסע, פוגשים המשתתפים סדרה של אנשי עשייה חברתית ורוח באזור הנגב המערבי, אשר מספרים את סיפורם האישי והיזמי. בין השאר הם פוגשים את מייסדי קיבוץ רוחמה, את הקהילה הבדואית, דור שני ושלישי של מתיישבים, מבקרים בקיבוץ העירוני בשדרות, מכירים קהילות ונחשפים לקהילתיות. *את המסלול והתכנים של המסע ניתן להתאים לאזורים שונים בארץ.

התוכנית נעה על המרחב של זהות אישית, זהות חברתית והשפעה הדדית ומזמינה את משתתפים למסע של חקר, תוך שהיא נוגעת בנושאים ומציפה סוגיות לבירור אישי וקבוצתי, כגון:

  • דומה ושונה – באמצעות שיח משתף, פתוח ואינטימי נגלה מהם יסודות הזהות המשותפים ומהם מוקדי המחלוקת? מה מבדיל בינינו ומה קושר אותנו? מה המשמעות של סולידריות ושל מחויבות?
  • הארץ, מה היא? – נתבונן בחברה הישראלית וננתח סוגיות חברתיות ולאומיות כפי שהן משתקפות במרחבי הדרום. 
  • מנהיגות וחזון – נכיר מהם הכלים הדרושים למנהיגים צעירים לשם הנעה, השפעה והובלת שינוי? 

דרך המפגשים, השיחות הכנות והצעידה המשותפת, השאלות והאתגרים עולים בבהירות בפני המשתתפים ומרחיבים באופן משמעותי את נקודת המבט וההתייחסות שלהם הן האחד לשני, הן למדינת ישראל והן  היהודית.

מטרות:

  • לקיים מפגש אינטימי, משתף ופתוח בין משתתפים ישראלים ומקהילות התפוצות.
  • לקדם שיח בשאלות של זהות אישית וקולקטיבית, בכלים מגוונים של חוויה ולימוד.
  • לדון בסוגיות יסוד על שולחנה של החברה הישראלית כפי שהן באות לידי ביטוי במרחבי הנגב.
  • לקיים עיון מעמיק בנושאי מנהיגות והרחבת ארגז כלי היזמות החברתית העומדים לרשות המשתתפים.

אוכלוסיית היעד: 

צעירים/ות (סטודנטים או בוגרי קולג') מהתפוצות, משתתפי תוכניות "מסע" במהלך שהותם בישראל, צעירים תושבי הארץ.