חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אתגרי הבט״ש

“אתגרי הבט”ש” – סדנא יומית בעלת חשיבות גבוהה הנותנת למפקדים באזורי חיכוך עם אוכלוסייה אזרחית את הכלים לאזן בין ביצוע משימות הביטחון השוטף לבין כשירות ערכית ושמירה על רוח צה”ל.

הסדנא הינה פרי פיתוח משותף של צה”ל ובית מורשה, בהתאם ליעדים ולצרכים שהוגדרו על-ידי הצבא.

ביצוע פעילות צבאית בתוך המרחב האזרחי מזמנת אתגרים ייחודיים ומורכבים מבחינה צבאית, מנטאלית וערכית. פעילות בט”ש שגרתית עשויה להתפתח לסיטואציה בלתי צפויה ומורכבת והגבול האפור בין ביצוע המשימה ברמה הצבאית המצופה לשמירה על רמה ערכית גבוהה מייצר לעיתים בקרב מפקדים, קונפליקטים פנימיים, המתעצמים לאור השגרה השוחקת בהחזקת הקו והשמירה על הביטחון השוטף. 

בסדנת “אתגרי הבט”ש” אנו מחזקים את השדרה הערכית של המפקד וצוותו באמצעות “אימון ערכי”. בסדנא, נעלה דילמות ערכיות ומוסריות מהשטח, נאתר ונזהה נקודות תורפה ערכיות וניתן כלים ועקרונות למניעה ולהתמודדות בהמשך. המשתתפים יצאו מצוידים במצפן ערכי מכויל אשר יעמוד לרשותם בעת קבלת ההחלטות בביצוע המשימות.

מטרות הסדנא:

  • לשפר את ביצוע המשימות תוך שמירה על ערכי צה”ל.
  • לאמן ולתרגל מפקדים בפיתוח כשירות ערכית כחלק מביצוע משימה ומתן כלים מעשיים להתמודדות עם דילמות ערכיות ומוסריות שהם פוגשים בשטח.
  • לחזק את דמות “המפקד המחנך”.
  • לשפר את החוסן האישי והצוותי דרך אימון האקלים הערכי ביחידה. 

הסדנא מונחית ב”קו” (הנחייה משותפת) של מנחה בכיר מבית מורשה יחד עם המפקד הבכיר בשטח (מג”ד/סמג”ד), תוך חלוקת תפקידים ברורה. זהו מודל הנחייה אפקטיבי המחזק את מנהיגותו של המפקד וממצב אותו גם כמחנך.

לפני קיום הסדנא פוגש המנחה של בית מורשה את המפקד הבכיר בשטח ועורך עימו שיחת “זיהוי צרכים” ותיאום צפיות. יחד, הם מתאימים את תכני הסדנא להתמודדויות הספציפיות של הגדוד/הפלוגה/המחלקה.  

החל משנת 2004 כבר הוכשרו כ- 50,000 מפקדים. 

ככל שעמוד השדרה הערכי של הצוות/יחידה/סגל הפיקוד הגדודי חזק יותר, כך גם רמת הלכידות והחוסן גבוהים יותר ורמת השחיקה נמוכה יותר. באמצעות “האימון הערכי” אנו נשפר את איכות ביצוע המשימה ונשמור על “רוח צה”ל”.

קהל יעד: כלל מפקדי צה”ל מדרגת מ”כ ומעלה.  

משך הסדנא: 8 שעות. בנוסף ייערך מפגש מקדים עם המפקד הבכיר בשטח.

היכן: בכל מקום בארץ ובהתאם לצורכי היחידה.

מתודולוגיות: למידה התנסותית הכוללת סימולציות,O.D.T. (outdoor training), ניתוח מצבים ואימפרוביזציה.