חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סד”ח אתגרי

איך מייצרים לכידות וחוסן לצוות או מחלקה? תוכנית זו מציעה מודל לסדרת חינוך אשר יוצרת הזדמנות חינוכית עבור מפקדי היחידה וסגל החינוך שלה לתת מענה לאתגרים המקצועיים, הערכיים והחברתיים העומדים בפני היחידה. התוכנית פועלת משנת 2005 והינה פרי פיתוח משותף של חיל חינוך ובית מורשה, בהתאם ליעדים ולצרכים שהוגדרו על-ידי הצבא.

אופיו הייחודי של סד”ח (סדנת חינוך) זה מאפשר זמן איכות ליחידה, בנייה משותפת של הזהות היחידתית, בירור ערכים ונורמות התנהגות, חיזוק שיתוף הפעולה ויעילות ביצוע המשימות, והתמודדות עם נקודות החוזק והחולשה של היחידה. באמצעות הסד”ח האתגרי היחידה מתגבשת, לומדת ומשתפרת.

הקו המנחה את התוכנית הינו מודל עבודה המושתת על הגישה התנסותית, בו החוויה הקבוצתית והאישית מהוות את הבסיס ללמידה. מודל הסד”ח האתגרי הינו מודולרי: המודל השלם, הוא בן יומיים עד ארבעה ימים ומכיל בתוכו טיול באתרים שונים ברחבי הארץ, ביצוע משימות אתגריות (ODT), פגישה עם דמויות שונות וסוגיות שונות, כאשר כל חוויה מעלה הקשרים רלוונטיים ומכל חוויה ניתן ללמוד להמשך הדרך.
המודל המצומצם, מכיל סדנת אתגר (ODT) בת כחצי יום, אותה מעבירים מפקדי המחלקות לחייליהם ובמסגרתה הם עוסקים בסוגיות ערכיות, חברתיות ומבצעיות משגרת היום-יום. דוגמא לאחת השאלות שנשאלים החיילים היא: “אילו ערכים אנחנו מצליחים להביא לידי ביטוי במהלך שגרת היומיום שלנו כמחלקה/צוות/יחידה, ואילו ערכים עלינו לטפח ולחזק?”.

מודל זה של סדרת החינוך מתכתב גם עם האתגרים שהציב מסמך “יעוד ויחוד” בפני מפקדי צה”ל ויחידותיו – החל מחיזוק דמותו החינוכית של המפקד, דרך ההתמודדות עם היחסים המתקיימים בין בני קבוצות שונות ויחידים שונים המשרתים יחד בצה”ל, ועד להעמקה במשמעויות הערכיות של היות צה”ל “צבא העם” ממלכתי במדינה יהודית-ודמוקרטית.

מטרות הסדרה:
לתת מענה לצרכים המקצועיים, הערכיים והחברתיים של היחידה.
ליצור שיח מפקדים-חיילים סביב הדילמות הערכיות והחברתיות בשגרה ובלחימה.
לחזק את חוסן המסגרת ואיתנות הפרט.
לחזק את הכשירות הערכית והחברתית של היחידה.
להעניק הכשרה חינוכית למפקדים, והתרעננות ללוחמים.
לחזק את דמות “המפקד המחנך” בצבא עם ממלכתי במדינה יהודית ודמוקרטית.

את תכני הסדרה מעצבים המפקדים וסגל החינוך יחד עם צוות בית מורשה בהתאם לצרכי היחידה והיא תיגע בנושאים הרלוונטיים לחיי היחידה,למשימותיה ומצבה הנוכחי. את ההנחייה עושים מפקדי המסגרות בליווי מנחים מקצועיים מבית מורשה. עבור המפקד זוהי הזדמנות לחזק את דמותו כמנהיג שאינו רק מקצועי, אלא גם ערכי וחברתי. הוא רוכש כלים חינוכיים, היכולים לשמש עבורו גם בעתיד- בעת התמודדות עם צרכים העולים ביחידה ובעת הובלת חייליו לעמידה מיטבית עם האתגרים בשגרה ובלחימה. באמצעות הסד”ח האתגרי היחידה מתגבשת, לומדת ומשתפרת.

קהל היעד
קצינים וחיילים ביחידות מכלל החילות. הפעילות מתאימה למחלקה, פלוגה, או גדוד שלם.

משך הסדרה
2-4 ימים במודל המלא. חצי יום במודל המצומצם. יום הכנה של המפקדים.

מיקום הסדרה
יותאם לצרכי היחידה, מיקומה ויכולותיה.

מתודולוגיה
למידה התנסותית, ODT (outdoor training), טיולים, סיורים וביקור אתרים.